Oświetlenie szynowe - co zawiera zestaw i jak podłącza się reflektor szynowy?

Reflektory szynowe od jakiegoś czasu zyskują na popularności. Wybierane są do nowoczesnych domów, ale także do biur i punktów usługowych. Są łatwe w montażu i podłączeniu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretny model oświetlenia szynowego.

Co wchodzi w skład zestawu oświetlenia szynowego?

Lampy szynowe montowane są najczęściej do sufitu i oznaczają lampy umieszczone w specjalnych prowadnicach. Takich lamp - punktów świetlnych - w szynie może być 3, 5, ale równie dobrze może ich być nawet kilkanaście. To pozwala na oświetlenie różnych części domu czy mieszkania, np. stołu jadalnego i salonu przy pomocy jednego systemu oświetleniowego.

Najczęściej oświetlenie szynowe sprzedawane jest w zestawach, które ułatwiają montaż i instalację. Nie trzeba tu dobierać samodzielnie poszczególnych elementów i martwić się, że nie będą one ze sobą kompatybilne. Z tego względu najczęściej oświetlenie szynowe sprzedawane jest w zestawie zawierającym:

  • szynę - szynoprzewód z przyłączem pod 230 V
  • zaślepki
  • reflektory (lub lampy punktowe, LEDowe, wiszące).

Najczęściej same lampy są już wyposażone w żarówki, ale może się zdarzyć też tak, że konieczne będzie dodatkowe dokupienie. W zestawie często znajdują się też łączniki, które jednocześnie łączą szyny, a także pozwalają ułożyć je w dowolny kształt. Wśród wspomnianych kształtów najczęściej spotyka się:

  • proste linie
  • kształt litery L
  • kształt litery T
  • kształt litery H
  • łagodne łuki i załamania
  • kształt prostokąta lub kwadratu.

Jednofazowe a trójfazowe oświetlenie szynowe

Reflektory szynowe dzielą się na dwa rodzaje - jednofazowe i trójfazowe. Jednofazowe oznaczają wszystkie lampy wpięte w szynę i podłączone do jednego obwodu. W przypadku bardziej rozbudowanych systemów może to być niefunkcjonalne, ponieważ może dochodzić do problemów z utrzymaniem równego napięcia.

Dlatego też bardziej sprawdzonym sposobem jest oświetlenie szynowe trójfazowe. Polega ono na podzieleniu oświetlenia na strefy, za sprawą 5-żyłowych przewodów. W praktyce oznacza to, że takie oświetlenie jest włączane i wyłączane strefowo przy użyciu podwójnego włącznika. W takim wypadku nie ma problemu z przeciążeniem obwodu i nierównym zasilaniem.

Sam montaż oświetlenia szynowego jest łatwy. Wystarczy zacząć od przymiarki szyn na suficie i oznaczenia miejsc na otwory. Następnie wierci się otwory i montuje szynę na kołki i wkręty. Po tym instaluje się w szynie oprawy i lampy, a na końcu podłącza do napięcia według instrukcji producenta.

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

34 387 29 92

Filtry
Kategorie
Loading...